Opublikowany przez: monika.g Źródło artykułu: Artykuł zawiera lokowanie produktu Maltan
Autor zdjęcia/źródło: 10 rzeczy, które przydadzą Ci się podczas karmienia piersią @ People photo created by freepik - www.freepik.com
Na sklepowych półkach oraz w sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo gadżetów, które zachwalane są przez producentów i rekomendowane jako najważniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy dla każdej przyszłej mamy. Podpowiadamy co spośród tych wszystkich niezwykle ważnych rzeczy naprawdę przyda Ci się podczas karmienia piersią. Te 10 rzeczy ułatwi Ci często trudne początki karmienia piersią i uprzyjemni chwile spędzane z dzieckiem podczas tej niezwykle ważnej dla Was obojga czynności.
Przede wszystkim potrzebujesz biustonosza do karmienia. Jest o wiele wygodniejszy podczas karmienia piersią niż zwykły biustonosz. Ma on specjalnie odpinane jednym ruchem miseczki tak, aby łatwo i szybko można było podać pierś głodnemu maluszkowi. Gdy kupujesz biustonosz do karmienia jeszcze w czasie ciąży pamiętaj, aby wziąć o jeden lub nawet dwa rozmiary większy niż ten, który nosisz. Piersi zmieniają się już w czasie ciąży, ale w okresie laktacji są nie tylko dużo większe lecz również dużo wrażliwsze. Z tych powodów muszą one mieć swobodę, ale też biustonosz musi je dobrze podtrzymywać. Przy doborze rozmiaru weź też pod uwagę to, że do stanika będziesz też wkładać wkładki lub muszle laktacyjne.
Przy okazji kupowania biustonosza do karmienia warto się również zaopatrzyć w kilka bluzek lub sukienek dla mam karmiących oraz piżam lub koszul nocnych.
Są one rozsuwane, rozpinane lub odchylane na piersiach dzięki czemu podczas karmienia nie musisz podnosić do góry całej bluzki i odsłaniać brzucha, co w miejscach publicznych lub przy gościach może być bardzo krępujące.
Są niezbędne zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia, gdy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana i zdarzają Ci się nawały pokarmu. Wkładki chronią bieliznę i zabezpieczają przed przemoczeniem. Ważne, aby były one zrobione z chłonnego materiału, który pomieści nadmiar mleka sączącego się z piersi oraz żeby nie podrażniały delikatnych sutków. Bez względu na to czy używasz wkładek jednorazowych czy wielorazowych (które możesz prać) zmieniaj je po każdym karmieniu.
Najlepiej w kształcie rogala, średnio miękka, aby dziecko się w niej nie zapadało i dość gruba, aby dobrze trzymała maluszka. Dzięki takiej poduszce ulżysz swojemu nadwyrężonemu ciążą i porodem kręgosłupowi. Stabilnie podtrzyma ona również maluszka we właściwej odległości od piersi, będzie mu dzięki temu przytulnie i wygodnie.
To o wiele lepszy pomysł niż polecane wszędzie nakładki na brodawki. Chronią one brodawki przed otarciami o biustonosz czy wkładkę laktacyjną. Wentylują piersi, dzięki czemu mają one czas na zagojenie się i zregenerowanie pomiędzy karmieniami. Są też skuteczne przy wklęsłych brodawkach, ponieważ je naturalnie uwypuklają. Na czas karmienia się je zdejmuje w przeciwieństwie do nakładek, przez które dziecko ma ssać pierś. Nakładki w ten sposób mogą zaburzać prawidłowy odruch ssania u dziecka, które w pierwszych tygodniach swojego życia nie ma jeszcze dobrze opanowanej techniki ssania. Jeśli więc bardzo dokuczają Ci poranione brodawki wypróbuj lepiej muszle laktacyjne i zweryfikuj technikę przystawiania dziecka do piersi. Może się bowiem okazać, że coś jest w niej nie tak. Najlepiej oceni to położna lub doradca laktacyjny.
Nie zawsze się jest potrzebny, dlatego nie musisz go koniecznie kupować jeszcze przed porodem, ale warto go mieć na wszelki wypadek, gdybyś miała problemy z nawałem mlecznym lub chciała gdzieś wyjść z domu w porze karmienia maluszka. Do takiego sporadycznego użytku najbardziej ekonomicznym wyjściem będzie laktator ręczny - jest tańszy i mniejszy od elektrycznego. Jeśli natomiast po porodzie okaże się, że musisz częściej odciągać pokarm to dopiero wtedy kup laktator elektryczny.
Przyda się w czasie spacerów oraz przebywania w miejscach publicznych. Dzięki niej zasłonisz się przed spojrzeniami przechodniów i przypadkowych osób, gdy będziesz chciała nakarmić płaczącego z głodu maluszka.
Nie są niezbędne, ale w razie potrzeby można mieć jedną awaryjną butelkę ze specjalnym smoczkiem dla noworodka nie zaburzającym odruchu ssania u dziecka. Chociaż jeśli zamierzasz karmić piersią to wiesz, że wyłącznie Twój pokarm wystarczy maluszkowi przez pierwsze pół roku życia, nie musisz go dokarmiać czy dopajać. Jeśli natomiast zdarzy się konieczność odciągnięcia pokarmu i podania malcowi później to o wiele lepiej jest podać mu go w specjalnie wyprofilowanym, małym kubeczku do karmienia. Dzięki niemu etap butelki można zupełnie pominąć.
Jeśli będziesz musiała odciągać pokarm nie wylewaj go tylko zamrażaj w specjalnie do tego przeznaczonych woreczkach lub w woreczkach czy pojemnikach na produkty spożywcze przystosowanych do zamrażania, które są zwykle tańsze od tych na pokarm, a równie skuteczne.
Możesz kupić specjalnie wyprofilowane, dopasowane do kształtu piersi żelowe kompresy, które można chłodzić lub ogrzewać. Jednak możesz je równie dobrze zastąpić zwykłym okładem żelowym lub termoforem. Pamiętaj, że przed karmienie, aby ułatwić wypływ pokarmu należy piersi rozgrzać ciepłym okładem, a po karmieniu lub w czasie stanu zapalnego z obrzękiem i bólem trzeba je schłodzić.
Większość mam zwykle martwi się, że ma za mało pokarmu i dziecko się nie najada. Jeśli faktycznie tak jest to możesz sobie pomóc stosując herbatki laktacyjne i inne preparaty zwiększające laktację. Pobudzające laktację zioła to koper włoski, kminek, anyż, czarnuszka oraz preparaty zawierające słód jęczmienny. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody, w czasie laktacji Twoje zapotrzebowanie na płyny znacznie się zwiększa.
ZOBACZ TAKŻE:
Jak pobudzić laktację? ZOBACZ FILM>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
lena85 2021.07.02 12:10
jak dla mnie zbawienna była poduszka do karmienia , kupiłam sobie na Ceba baby, super fajna odciążyła mi ręce i kręgosłup podczas karmienia .
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.